top of page

SZŐLŐMAGOLAJ

 

Az olaj hatása belsőleg

 

  • A hidegen sajtolt olaj legmeghatározóbb zsírsava a linolsav. Ez az Omega 6-os zsírsav, egy többszörösen telítetlen és létfontosságú zsírsav, melyet az emberi szervezet igényel, de előállítani nem tud.

  • Az olajban nagy mennyiségű E-vitamin  (15 mg/100g) és számos hasznos tokoferol vegyület található,  jelentős a lecitin-tartalma is.

  • Javítja a vér koleszterin összetételét, növeli a „jó” HDL-, és csökkenti a „rossz” LDL- szintet, így redukálva a szívbetegségek kialakulásának kockázatát és a szívinfarktus előfordulási esélyét.

  • Mérsékli a magas vérnyomást, de kombinálva EPA, DHA-val - azaz Omega 3 zsírsavval - együtt ez a hatás még fokozottabb..

  • Megvédi az érrendszert a meszesedéstől, erősíti a vérereket és a hajszálerek falait.

  • Agyi érelmeszesedésben szenvedők emlékezetét javíthatja.

  • Rheumatoid arthritis esetén 1-3 hónapos kezeléssel csökkenthető a fájdalom.

  • Javítja a látást, megelőzheti a szürkehályog kialakulását.

  • Cukorbetegeknél enyhíti az idegfájdalmakat.

  • Az allergia kialakulásának esélyét gyengíti.

  • Mérsékli a mellrák kialakulásának kockázatát.

  • Férfiaknál kedvező hatású a prosztata állapotára és az impotenciára, nőknél a változókor (hőhullámok, éjszakai izzadás), a premenstruációs szindróma, valamint a mastalgia (emlőfájdalom) tüneteit is enyhítheti.

  • ADHD (hiperaktív gyerek) esetén hozzájárulhat a normál agyműködéshez, a megfelelő viselkedéshez.

  • Erősíti a szervezetet a stressz ellen. Lassítja az öregedési folyamatokat.


 

Az olaj hatása külsőleg

  • A szőlőmagolaj felhasználásának fontos szerepe van a kozmetikumokban. Bőrfeszesítő hatása révén ránctalanítóként alkalmazható, összehúzza a tág pórusokat, nem tömítve el azokat, gátolja a pattanások kialakulását.

  • Zsíros bőrre különösen előnyös az alkalmazása, ahogyan érzékeny bőrnél is ideális a használata, remek hidratáló hatással bír.

  • Ahogy belsőleg, úgy külsőleg is rendelkezik öregedést lassító hatással. E-vitamin és más tokoferol-tartalma révén nagyon jó antioxidáns. A sérült hámszövet (pl.: enyhe napégés) regenerálódását segíti.

  • Ekcéma kialakulása ellen, annak kezelésére is alkalmazható.

  • Regenerálja a kollagén szöveteket, a hajhagymákat.

SZŐLŐMAGŐRLEMÉNY

 

Antioxidáns hatás

Az antioxidánsok olyan anyagok, amelyek segítenek a szabadgyökök képződésének megállításában, amelyekről úgy véljük, hogy az öregedési folyamatokhoz, valamint a szívbetegségek és a daganatos megbetegedések kialakulásához hozzájárulnak. A szőlőmag procianidin oligomerek antioxidáns hatása 20-50-szerese a C- és E vitaminénak. Ez nem azt jelenti, hogy a vitaminok alkalmazása evvel kiküszöbölhető, csupán az antioxidáns potenciál érzékeltetésére szolgál ez az összehasonlítás.

Szív és érrendszeri hatás

Szívkoszorúér-betegség a fejlett országokben súlyos méreteket ölt. A vér magas koleszterinszintje, különösen az LDL (alacsony sűrűségű lipoprotein) hozzájárul az erek meszes plakkjainak kialakulásához. Számos laboratóriumi és klinikai vizsgálatban kimutatták, hogy a szőlő, a bor, és a szőlőmag kivonatok gátolják a LDL oxidációját és a vérlemezke-aggregációt evvel javítják az erek állapotát. 

Gyulladás- és fekélyellenes hatás

A szőlőmag polifenolok képesek gátolni az egyes gyulladás-elősegítő enzimek,  mint például a, hisztamin, szerin proteáz, prosztaglandin, és leukotriének képződését.

Megakadályozzák a pollenek és élelmiszer-allergének iránti túlérzékenységet.

 

Patkányokon végzett kísérletben a magas flavonoidtartalom fokozott gyomorfekély elleni tevékenységet mutatott.  A szerzők feltételezték, hogy a hosszabb oligomer procianidinek képesek kötődni a gyomor felületén jelen lévő fehérjékhez.

Daganatellenes hatás

Leukémia, vastagbélrák, emlőrák

 

Jótékony vastagbél védő hatás

 

A flavonoidok a bélflórára gyakorolt hatását is vizsgálták. a polimer procianidinek "jótékony vastagbél védő hatása" abban mutatkozik, hogy csökkenti a vastagbél  β-glükozidáz, β-glükuronidáz, mucináz és nitroreduktáz enzimek aktivitását.

Polimer tannin-pótlás stimulálja fermentációs tevékenységet anélkül, hogy a káros enzimek aktivitását fokozná. A csersav gátolta a káros bélbaktériumok, például Clostridium perfringens, Enterobacter cloacae, Escherichia coli és Salmonella typhimurium aktivitását, miközben nem akadályozta a Bifidobacterium infantis vagy Lactobacillus acidophilus tejsavbaktériumok jótékony tevékenységét.


Sebgyógyulás

A szőlőmag procianidin kivonat alkalmas a bőr sebeinek és egyéb bőrrendellenességek kezelésére (vaszkuláris endoteliális növekedési faktor (VEGF) képződésének elősegítése a keratinocitákban). 

Fogyókúra

Állatmodellekben a szőlőmag extraktum csökkentette az élelmiszer-bevitelt. A tanulmány kimutatta, hogy csökkenteni lehet az energiabevitelt anélkül, hogy hátrányosan változna a jóllakottság, hangulat, vagy a másokkal szembeni tolerancia.

Reactive oxygen species (ROS), such as superoxide radicals, hydroxyl (OH) radicals and peroxyl radicals, are natural byproducts of the normal metabolism of oxygen in living organisms with important roles in cell signalling [1,2]. However, excessive amounts of ROS may be a primary cause of biomolecular oxidation and may result in significant damage to cell structure, contributing to various diseases, such as cancer, stroke, diabetes and degenerative processes associated with ageing [3,4]. Thus, antioxidants are important inhibitors of lipid peroxidation not only for food protection but also as a defense mechanism of living cells against oxidative damage [5]. Antioxidants have been shown to prevent the destruction of -cells [6,7], and to prevent or inhibit oxidation processes in human body and food products [8].
Plant polyphenols with antioxidant capacity could scavenge reactive chemical species as well as minimise oxidative damage resulting from excessive light exposure. Some plant polyphenols are important components of both human and animal diets and they are safe to be consumed [9].
Food antioxidants such as α-tocopherol, ascorbic acid, carotenoids, amino acids, peptides, proteins, flavonoids and other phenolic compounds might also play a significant role as physiological and dietary antioxidants [10]. Natural antioxidants are known to exhibit a wide range of biological effects including antibacterial, antiviral, antiinflammatory, antiallergic, antithrombotic and vasodilatory activities [11].
Antioxidant capacity is widely used as a parameter for medicinal bioactive components. Various methods are currently used to assess the antioxidant activity of plant phenolic compounds. ABTS+ or DPPH radical scavenging methods are common spectrophotometric procedures for determining the antioxidant capacities of components [12].
Assays based upon the use of DPPH and ABTS+ radicals are among the most popular spectrophotometric methods for determination of the antioxidant capacity of food, beverages and vegetable extracts [13]. DPPH is a stable free radical that reacts with compounds that can donate a hydrogen atom. This method is based on the scavenging of DPPH through the addition of a radical species or an antioxidant that decolourizes the DPPH solution [14].
The Trolox equivalent antioxidant capacity assay (TEAC) is based on the ability of antioxidants to quench the long-lived ABTS radical cation, a blue/green chromophore with characteristic absorption at 734 nm, in comparison to butylated hydroxyanisole (BHA), butylated hydroxytoluene (BHT), α-tocopherol and Trolox, a water-soluble α-tocopherol analogue [12].
bottom of page